
Kycklingbröst braiseras i bbq-sås i Crock-Pot, och grillas därefter. Serveras i små hamburgerbröd med tillbehör.
2 kommentarer »
Ingredienser
Ingredienser
- 800 g kycklingkött
- 2 dl ketchup
- 2 dl vattten
- 0,5 dl äppelcidervinäger
- 5 msk brunt socker
- 5 msk vitt socker
- 0,5 tsk mald svartpeppar
- 1 tsk lökpulver
- 1 tsk senapspulver
- 1 msk citronsaft
- 1 msk Worchestershiresås
Maila inköpslista
Gör så här
Gör så här
- Lägg alla ingredienserna i Crock-Poten, sätt den på ”Low” och låt den gå i 6-7 timmar.
- Innan du ska äta, ta ur kycklingköttet, pensla det och grilla det i 4-5 minuter tills de fått fin färg. Passa så att de inte bränns.
- Ta kycklingköttet av grillen och riv dem i småbitar med en gaffel. Serveras med bbq såsen från Crock-Poten, gott hamburgerbröd och goda tillbehör. Detta kan vara coleslaw, blandad grönsallad, syltad rödlök, bakade potatisar och majssalsa.
Diskussion om Bbq Kyckling Sliders (pulled chicken)
2 tankar om “Bbq Kyckling Sliders (pulled chicken)”
Lämna ett svar
Du måste vara inloggad för att publicera en kommentar.
Mer recept med Fågel
som huvudingrediens

Kycklingsoppa med nudlar
schedule7 min + 6 min

Paella
schedule6h 30m

Kyckling Cacciatore
schedule6-8 timmar på låg
UTFORSKA MODELLER
Oavsett om det är din första Crock-Pot, eller om du letar efter en uppgraderad modell så hittar du det hos oss. Nedan ser du några populära modeller.

Lyxig fransk högrevsgryta med bacon, morot och rödvin
En galet god och lyxig gryta som du kan äta med ugnsbakad potatis eller ris. Rödvin, bacon, högrev, morot, persiljerot & timjan skapar magi!
Se recept
Alldeles för sött och smaklöst med detta recept. Nästa gång ska jag prova utan sockret och chiliketchup istället för vanlig ketchup.
Det finns olika såser som ger olika smak, testa dig fram för att hitta den smak som du gillar bäst.