Tack för din röst!
Du har redan röstat!
Letar du efter en sofistikerad vegetarisk/vegansk maträtt? Då behöver du inte leta längre. Detta recept kombinerar den fylliga smaken av portvin med färska fikon och nötaktig tempeh. Servera till potatismos med rostad sparris för en måltid som kommer att få högsta betyg även av den tuffaste kritikern.
Tempeh är en indonesisk sojaprodukt*. Det är en utmärkt ersättning för kött och kyckling i något av dina gamla recept som inte är veganska eller vegetariska.
*Tempeh är som sagt fermenterade (jästa) baljväxter. Vanligt är på sojabönan men det går att göra på alla baljväxter. När nu Kung Markatta släpper sin första tempeh så är det dels en gjord på gröna ärtor och en på bondbönor. Smaken är lätt nötig naturell och vi gillar när man marinerar eller kryddar upp tempehn först. Riktigt gott, spännande och hälsosamt grönt protein som du bara måste testa! Finns i kyldisken! (Vegomagasinet)
* använd vanlig sojatempeh för att göra denna skål glutenfri.
Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?